Odabir pravog tipa mašine za sačmarenje zahtijeva sveobuhvatno razmatranje oblika, veličine, materijala, zahtjeva obrade, obima proizvodnje, cijene i drugih faktora radnog komada. Sljedeće su neke uobičajene vrste mašina za sačmarenje i njihovi primenljivi delovi:
Mašina za sačmarenje sa kukom: pogodna za razne srednje i velike odlivke, otkovke, zavarene delove, termički obrađene delove itd. Njegova prednost je što se radni komad može podići kukom, a obradak nepravilnog oblika ili nije pogodan za okretanje može se u potpunosti očistiti, što je posebno pogodno za proizvodnju u više varijanti i male serije. Međutim, za veće ili prekomjerne radne komade, operacija možda neće biti zgodna.
Mašina za sačmarenje sa gusjenicama: obično se koristi za površinsku obradu malih odlivaka, otkovaka, štancanja, zupčanika, ležajeva, opruga i drugih malih radnih komada. Ova mašina za sačmarenje koristi gumene gusjenice ili manganske čelične gusjenice za transport radnih komada, koji mogu bolje podnijeti neke dijelove koji se boje sudara i imaju visoku proizvodnu efikasnost. Međutim, nije prikladan za obradu velikih ili previše složenih radnih komada.
Mašina za sačmarenje sa prolaznim tipom: uključujući prolazni tip, mrežasti pojas, itd. Pogodan je za radove velikih dimenzija i relativno pravilnog oblika kao što su čelične ploče, čelični profili, čelične cijevi, zavareni elementi metalne konstrukcije, čelični proizvodi itd. Ova vrsta mašine za sačmarenje ima veliki kapacitet obrade, može postići kontinuirani rad i pogodna je za masovnu proizvodnju.
Mašina za sačmarenje sa rotacionim stolom: uglavnom se koristi za male i srednje radove, kao što su klipnjače motora, zupčanici, dijafragmske opruge, itd. Radni komad se postavlja ravno na okretnu ploču i peska se rotacijom, što može bolje da se nosi sa nekim ravnim i radni komadi osjetljivi na sudare.
Kolica za pjeskarenje: može se koristiti za pjeskarenje raznih velikih odljevaka, otkovaka i strukturnih dijelova. Nakon što se kolica koja nose velike obradke dovedu u prethodno postavljeni položaj komore za sačmarenje, vrata komore se zatvaraju za sačmarenje. Kolica se mogu rotirati tokom peskarenja.
Mašina za pjeskarenje u lančanoj mreži: općenito se koristi za pjeskarenje malih dijelova od livenog gvožđa, delova od livenog čelika, otkovaka i delova za štancanje, posebno pogodna za obradu nekih radnih komada koji zahtevaju neprekidan rad.
Mašina za pjeskarenje unutarnjeg i vanjskog zida čeličnih cijevi: To je oprema za čišćenje sačmrenjem namijenjena unutrašnjim i vanjskim zidovima čeličnih cijevi, koja može učinkovito ukloniti rđu, oksidni kamenac itd. na unutrašnjim i vanjskim zidovima čeličnih cijevi.
Specijalna mašina za sačmarenje od žičane šipke: uglavnom za čišćenje i ojačavanje malih okruglih površina od čelika i žičane šipke, kroz jačanje sačmarenje radi uklanjanja rđe na površini radnog komada, u pripremi za naknadne procese.